تبلیغات
وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران دپارتمان حقوق بین الملل ایران - چگونه موبایل شنود می‌شود؟

وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران

چگونه موبایل شنود می‌شود؟

هیت تحریریه :هیت تحریریه
تاریخ:1389/10/28-13:19

سایت خبری آفتاب: امروزه هر جا سخن از استراق سمع و شنود مكالمات تلفن‌های همراه به میان می‌آید تصویری كه در اذهان عامه نقش می‌بندد این است كه در هنگام برقراری تماس، مكالمات رد و بدل شده توسط دستگاهی واسط ضبط می‌شود و مورد شنود قرار می‌گیرد. این نوع استراق سمع اگر چه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد اما با پیدایش تلفن‌های همراه و گسترش ارتباطات سیار، شیوه‌های جدید و كاراتری جهت شنود مكالمات و استراق سمع‌های محیطی به كار گرفته می‌شود.

هر تلفن همراهی قاعدتاً دارای یك میكروفون بسیار حساس است كه همواره قابلیت فعال شدن را دارا می‌باشد. فعال كردن این میكروفون نیازی به برقراری تماس با گوشی مزبور و فعال شدن سیم‌كارت گوشی و یا حتی روشن بودن تلفن همراه ندارد.

امروزه یكی از تجارت‌های پرسود برای شركت‌های سازنده تلفن‌های همراه، فروش دستگاه‌های فعال كننده میكروفون‌های تلفن‌های همراه و امكانات شنود این میكروفون‌های فعال شده می‌باشد.

این دستگاه‌ها قابلیت‌هایی به خریداران آنها می دهد كه با استفاده از آن می‌توانند به راحتی، تلفن همراه شخص مورد نظر خود را به میكروفون مخفی خود تبدیل نموده و كلیه مكالمات وی در محل كار، منزل و یا حتی در جمع دوستان را به راحتی شنود نمایند.

البته این دستگاه‌های شنود تنها توسط شركت‌های سازنده تلفن‌های همراه، تولید نمی‌شود و سایر شركت‌های تولیدكننده نرم‌افزار‌های موبایل نیز می‌توانند در صورت داشتن كد‌های نفوذ به دستگاه‌های تلفن‌های همراه شركتی خاص(مانند نوكیا) نرم‌افزار مناسب شنود این نوع تلفن‌های همراه را تولید نمایند.

البته فعال كردن این نوع سیستم، عموماً نیاز به نصب‌نرم افزار مربوطه بر روی تلفن همراه افراد قربانی دارد كه این عمل ممكن است از طریق ارسال پیامك، بلوتوث و ... انجام گیرد.

در صورتی كه فرد مهاجم بخواهد از شیوه ارسال پیامك برای نصب این نرم‌افزار مخفی استفاده نماید، پیامكی عمومی مانند تبریك سال نو به طیف وسیعی از مشتركان یك شهر ارسال می‌كند و مشتركان تلفن‌های همراه نیز پس از خواندن این پیامك، فرد مهاجم را در جایگذاری این جاسوس كوچك یاری می‌رسانند.

با استفاده از این تكنولوژی، هر تلفن همراه یك جاسوس بالقوه می‌تواند باشد كه حتی در صورت خاموش بودن دستگاه تلفن همراه نیز می‌تواند بسته به حساسیت میكروفون خود، امواج صوتی را از شعاعی از محیط خود، جذب و ارسال نماید.

لازم به ذكر است كه این سیستم جاسوسی، تنها محدود به شنود مكالمات محیطی نمی‌شود بلكه این دستگاه‌ها قادربه دسترسی به تمامی بخش‌های تلفن همراه از قبیل یادداشت‌های شخصی، پیام‌های كوتاه، لیست تماس‌ها و ... می‌باشند.

توصیه‌هایی برای مقابله با این جاسوس:

۱. در صورتی كه این سیستم جاسوسی توسط یكی از شركت‌های سازنده تلفن همراه (مانند نوكیا) به فرد مهاجم فروخته شود، عملاً هیچ كاری نمی‌توان انجام داد جز اینكه به هنگام حضور در جلسات كاری و خصوصی كه اطلاعات با ارزشی (مانند اطلاعات مالی) ردوبدل می‌شود باتری موبایل خود را خارج كرده و فضای كاری را عاری از دستگاه تلفن همراه شركت مورد نظر نمایید.

۲. حتی‌الامكان شماره‌هایی كه پیامك‌های گروهی ارسال می‌نماید را Ban نمایید.

۳. پیامك‌هایی كه از افراد ناشناس می‌رسد و دارای حجمی بیش از یك اس ام اس است را باز نكنید.

۴. Bluetooth دستگاه موبایل خود را در مواقع غیرضروری، در حالت Off قرار دهید.

۵. اطلاعات شخصی و حساس مانند رمز عبور سامانه بانكی، شماره حساب و ... را در دستگاه تلفن همراه خود ذخیره ننمایید.

۶. در بازه‌های زمانی كوتاه، دستگاه تلفن همراه خود را Format نمایید.

۷. به یاد داشته باشیم كه دستگاه‌های تلفن‌های همراه نسل قدیم به دلیل قدرت پردازش و فضای حافظه اندك از امنیت به مراتب بالاتری نسبت به تلفن‌های نسل جدید برخوردار هستند.نوع مطلب : رسانه ها  مباحث علمی