تبلیغات
وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران دپارتمان حقوق بین الملل ایران - نخستین نامه یك وكیل در ابتدای فعالیت حرفه ای

وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران

نخستین نامه یك وكیل در ابتدای فعالیت حرفه ای

هیت تحریریه :هیت تحریریه
تاریخ:1390/01/21-14:37                                       
مقدمه: در سالهای اخیر، اغلب آقای سید علی هاشمیان وكیل پیش كسوت، در عین كهولت سن (هشتاد و پنج سالگی) و ۶۳ سال سابقه وكالت، هنوز با حرارت و نشاط خاصی، در جلسات عمومی كانون های وكلای دادگستری حاضر است و دغدغه های ارتقاء حرفه وكالت، از كلام ایشان شنیده میشود و همكاران را به آن توصیه مینماید.


بعلاوه آقای هاشمیان با اختصاص مبالغ زیادی بابت توسعه كتابخانه كانون های وكلای دادگستری در سطح كشور، هم چنان در حال رفع عملی، مشكلات جامعه وكالت میباشد.

متن نامه حاضر، توسط ایشان در ۶۱ سال قبل و در ابتدای شروع به كار حرفه ای پایه یك وكالت، در تاریخ ۱۰/۹/۱۳۲۴ هجری شمسی تنظیم شده است. وی در این نامه با مشاهده اوضاع نابسامان دستگاه قضائی و نیز وضعیت غیرقابل قبول وكالت، ضمن ابراز گلایه از وضع موجود، درخواست اصلاح امور را از هیات مدیره وقت كانون داشته است.

توجه به این نامه قدیمی و تاملی بر وضع فعلی، میتواند جهت مقایسه وضعیت و مشكلات بنیادی در جامعه وكالت و دستگاه قضائی، از شصت سال پیش تا كنون قابل تامل باشد!

نامه شماره ۳۳ مورخ ۱۰/۹/۱۳۲۴
(علی هاشمیان وكیل رسمی دادگستری)

هیئت محترم مدیره كانون وكلاء دادگستری
با نهایت احترام باستحضار میرساند در این موقع كه با داشتن خاطرات تلخی از وضع دادرسی وجریان امور دادگاهها دوره یكساله كارآموزی را بپایان رسانده ام

بی مناسبت نمی دانم حقایق تلخی را كه خاطر آقایان محترم كم و بیش از آن مستحضر است اینجانب نیز یكبار دیگر تكرار نموده تا شاید همین تكرار عمومات و مشاهدات باعث شود جمعی حقیقا ناراضی كه مسلما خود شما هم جزء آنها هستید برای خاتمه دادن باین وضع اسفناك و تاثر انگیز دست بیك سلسله اقدامات اساسی و فعلی زنند.

معذرت میخواهم. در جامعه ای كه وكیل دادگستری در نظر مردم هیولائی است از نادرستی و هزاران مفاسد دیگر در دستگاهی كه عبداله نوائی همكار عزیز من بوسیله یك سرگرد بی سوادی كه سمت بازپرسی در حكومت نظامی را دارد بزندان فرستاده میشود، برای اینكه نخواسته است بگذارد حقوق موكلش كه بوسیله بازپرس در شرف از بین رفتن عمدی بوده است تضییع شود و در عوض زنجیر كش معروف بوسیله همین دستگاه با سلام و صلوات از زندان بندر عباس بتهران وارد میشود

و در جائیكه هر روز چندین بار ما ناظر این قبیل امور هستیم برای من و مسلما خود شما نیز افتخاری نیست كه دیتر پایه اول را داشته باشم زیرا عدد منفی هر اندازه از حیث مقدار بزرگتر باشد از لحاظ كیفیت پست تر و كوچكتر است.

برای من كه در سنین جوانی بسر می برم این افتخار است كه لااقل بتوانم برای جامعه و كشوری كه بدان مدیون هستم عضو مفید و موثری واقع شوم و آرزومندم كه فشارهای سنگین و شدید زندگی و آلودگی بی حد اجتماعی كه خواه و ناخواه، ما جزئی از آن هستیم، نتواند این عقیده را در من سست نموده و این افتخار را از من سلب نماید.

بهمین منظور نیز پس از ختم تحصیلاتم در دانشكده حقوق با اینكه هیچ گونه دارائی برای معاش، غیر از درآمد روزانه كه از شغل انتخابیم بایستی تهیه میگردید، نداشتم، معذالك خود را مهیای قبول وكالت كه در آن روزها شغل بسیار محترمی بنظرم میرسید نموده

و بهمین نظر در نخستین روزهای كاریم بتصور اینكه بتوانم كاری انجام دهم با آقای دادستان تهران قرار گذاشتم كه وكالت زندانیهای بیكس و بلاتكلیف را مجانا پذیرفته و باداره معاضدت قضانی نیز تذكر دادم كه در سال هر اندازه كار معاضدتی برای من فرستاده شود با كمال امتنان قبول نموده و از فرستنده نیز سپاسگذار خواهم بود

(بشهادت ادره معاضدت كارهای معاضدتی را در روزهای بیماری شدیدم كه بستری بودم و با نهایت علاقه مندی انجام داده و حتی بعضی از مخارج ضروری لازم را از جیب خود پرداخته ام)

ولی وقتیكه آمارهای زندانیان بلاتكلیف را در زندان های تهران یادداشت نموده و آمار ۱۸۰۰۰ پرونده جزائی راكد را در دادسرای تهران بدست آوردم، با مقایسه به میزان پیشرفت بسیار كندی كه در یكی دو فقره از این قبیل كارها بدست آوردم، فهمیدم كه تصورم خیال باطلی بیشتر نبوده و با این وضع موفق بانجام هیچگونه خدمتی نخواهم شد.

اضافه بر این، بند و بست های خصوصی بعضی از همكاران در محاكم و پرونده و سند سازی ها و صدها از این قبیل اموری كه به كمك و راهنمایی مامورین كه حتی از ذكر مقام آنها در این مورد شرم دارم و در نتیجه پیشرفت موثر كارهای این قبیل همكاران از طرفی و از طرف دیگر طرز سلوك و رفتار نامطلوب بعضی از آقایان قضائی یا وكلائیكه وارد اینگونه مراحل شده اند، بنده را از نومید كرده است.

و امروز با وضعی كه عرض نمودم حتی از معرفی شغل خود در نزد اشخاص شریف كه بر این حقایق آگاه هستند شرم و ننگ دارم و نه تنها من از شغل وكالت مایوس هستم بلكه اغلب همكاران را میشناسم كه با آنكه از وكلاء قدیمی و كارآمد هستند بعلت اینكه نمیتوانند خود را وارد این آلودگی نمایند از كار خود شاكی و از قبول كار و موكل فی الامكان خود داری نموده و از حضور در محاكم خسته و بیزارند

چه باید كرد؟ زنگ زدگی چرخهای قوه قضائیه و فساد اخلاق و رتبه كاری عدهای از وكلاء و قضات و سرایت سریع آن بسایر دستگاه های محركه امور كشور، كار را بجائی رسانده كه مردم نیز مایوس و تبه كاران نیز از این سوء جریان استفاده نموده ساعت به ساعت بر جنایات خود و پایمال كردن حقوق مظلومین میافزایند

نگاه مختصری به مردان و زنان و دختران و پسرانیكه اغلب بهت زده و حیران در ساعت ۹ و ۱۰ در كریدرهای داسرا و محاكم جمعند و نگاهی به آمار روز افزون اطفال زندانی و بالاخره طول مدت دادرسی در محاكم جزائی و حقوقی و در نتیجه، تجری تبه كاران و صدها موارد از این قبیل موارد دیگر كه نمونه ای از انحطاط اخلاقی جامعه و سستی دستگاه قضائی است این موضوعات را ثابت و روشن میسازد و بعقیده من جامعه وكلاء، مسئول این سستی و انحطاط میباشند.

آیا من و شما باید با كمال خونسردی ناظر این جریانات بوده و از لحاظ شغلی كه داریم از ازدیاد شدن جرائم خوشحال و شادمان بوده و باین دستگاه های مولد جرم دعا گو باشیم؟ یا بالعكس؟

اگر این مثبت است خواهشمندم زودتر اعلام فرمائید تا اینجانب و جمعی از همكارانم از افتخار داشتن چنین شغلی چشم بپوشیم. زیرا ما نمیتوانیم شاهد این تباه كاریها بوده و دم نزنیم. ما سكوت را در برابر این مفاسد و آلودگی ها جرمی عظیم دانسته واز این رو خود را نزد همكار و در نزد وجدان شرمنده میدانیم.

و اگر جواب منفی است، پس چرا سكوت اختیار نموده و تصمیمی نمیگیرد؟ چرا در صلاحیت اخلاقی وكلا نظارت كامل بعمل نمی آورید؟ چرا جامعه را از این آلودگی ها پاك نمیكنید؟ وظیفه هیات مدیره چیست؟ نشستن و دلخوش بودن از مقام؟ یا كار و كوشش برای اصلاح و ترقی شئون اجتماعی وكیل و وكالت؟ شما كه مسئول نظارت در این امورید شما كه مدافع حقوق سایرین هستنید، چرا برای خاتمه دادن باین شایعات اقدامی نمیكنید؟

بهر حال مطالبی كه بایستی گفته شود و مسموعاتیكه در این موارد شنیده میشود و یاس و نگرانی مردم از دستگاه قضائی بحدی است كه صد و یك آنرا من نمیتوانم بر روی كاغذ بیاورم

فقط با ذكر همین مقدمه منظوم یاد آوری مختصری بود و در انتظار پاسخ و اقدام شما، تصمیم این است كه با مقاومت در برای كلیه این شداید و عدم انحراف از منظوریه داشته و داریم، باز هم بدین شغل ادامه دهم تا بلكه با همكاری عده نسبتا زیادی از وكلاء پاك دامن و شرافتمند كه پرونده زندگیشان از اوراق نادرستی و خیانت بری است، بتوانیم اصلاحات اساسی در این موضوع ‎آغاز شود و بنحو رضایت بخشی پایان دهیم

و در خاتمه اعلام میدارد اینجانب بدون اینكه تنها بحرف معتقد باشم برای هر تصمیمكه در مورد فوق گرفته شود در همه موقع حاضر بوده و از هیچ گونه خدمتی كه در این خصوص بمن محول شود، بیم و امتناعی نخواهم داشت و در انتظار پاسخ و تصمیم جدی هیئت مدیره محترم كانون، مجددا تكرار میكنم كه آنچه برای من موجب مسرت و افتخار است انجام خدمتی است كه بافراد مستحق و بیچاره و مظلوم كرده و ابراز قدرت و مقاومتی است كه در برابر زور و ناحق نشان داده باشم خواه در لباس وكیل درجه سوم یا اول دادگستری باشم خواه در لباس دیگری.

احترامات فائقه را تقدیم میدارد - تاریخ ۱۰/۹/۱۳۲۴
علی هاشمیان – وكیل رسمی دادگستری مركز