تبلیغات
وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران دپارتمان حقوق بین الملل ایران - كلینیك های حقوقی ابزاری برای عمومی كردن حق دفاع است

وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران

كلینیك های حقوقی ابزاری برای عمومی كردن حق دفاع است

هیت تحریریه :هیت تحریریه
تاریخ:1390/02/10-03:10

قم - رییس اتحادیه سراسری كانونهای وكلای دادگستری ایران(اسكودا) گفت:كلینیك های حقوقی ابزار و وسیله ای برای عمومی كردن حق دفاع و برخوردار كردن افراد بیشتری از خدمات حقوقی بوده و بسیار مفید است.

'بهمن كشاورز' روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، در حاشیه شانزدهمین همایش اتحادیه سراسری كانونهای وكلای دادگستری ایران(اسكودا) گفت: در حال حاضر به دلیل عدم آشنایی مردم با پدیده وكالت و نبود مراجعات زیاد، كلینیك های حقوقی بیشتر به امور نظری و پرورش افراد پرداخته و مشكلات حقوقی مردم توسط اداره معاضدت قضایی كانون های وكلا پاسخ داده می شود.

وی همچنین ابراز امیدواری كرد در امور كیفری و در جرایمی غیر از اعدام ،قطع اعضا و حبس ابد نیز امكان تعیین وكیل تسخیری برای متهمین بی بضاعت فراهم شود، زیرا موارد احتمال تضییع حق در اینگونه جرم ها نیز كم نیست.

كشاورز، مهمترین مساله اتحادیه كانونهای وكلای دادگستری را قانون جامع وكالت دانست و افزود: با توجه به ماده ۲۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه این لایحه باید در اولین سال اجرای این برنامه توسط قوه قضاییه به مجلس ارائه شود.

وی با تاكید بر استقلال وكیل و وكالت، تصریح كرد: مهمترین چیزی كه همواره دغدغه كانون بوده است بحث استقلال كانون و وكلا است كه وجود آن باعث اعتبار قوه قضاییه، آرا دادگاهها و همچنین اعتبار نظام حكومتی می شود.

كشاورز افزود: وكیل مستقل می تواند و باید بدون در نظر گرفتن ملاحظات مختلفی كه از عدم استقلال ناشی می شود آزادی های فردی و اجتماعی مردم را دنبال و در نهایت از عدالت و حقیقت دفاع كند.

وی در تشریح مفهوم استقلال گفت: استقلال به این معناست كه كانون وكلا به وسیله خود وكلا اداره شده و مدیران آن را وكلا آزادانه انتخاب كنند، همچنین مجوز وكالت باید منحصرا توسط این كانون صادر شده و رسیدگی به تخلفات وكلا نیز به وسیله مراجع انتظامی همین كانون باید صورت بگیرد.

كشاورز در ادامه بر نظارت عالیه قوه قضاییه در امور كانون ها تاكید كرد.

شانزدهمین همایش اتحادیه سراسری كانونهای وكلای دادگستری ایران(اسكودا) با حضور۲۱ كانون عضو اتحادیه، به مدت دو روز میزبانی كانون وكلای دادگستری استان قم برگزار شد.

رسیدگی به امور جاری وكالت و بحث و بررسی در خصوص مشكلات و معضلات جامعه وكلای كشور و همچنین بررسی دستورات جلسه كه پیش از این توسط شورای اجرایی اتحادیه اعلام گردیده، از جمله محورهای اصلی این همایش بود.

برگرفته از ایرنا