تبلیغات
وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران دپارتمان حقوق بین الملل ایران - دیدار جمعی از اعضای كانون وكلای كشور تركیه با مسئولین و وكلای مركز

وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران

دیدار جمعی از اعضای كانون وكلای كشور تركیه با مسئولین و وكلای مركز

هیت تحریریه :هیت تحریریه
تاریخ:1390/05/7-09:55

جمعی از اعضای كانون وكلای كشور تركیه ضمن بازدید از مركز، در نشستی صمیمانه با رئیس،معاون و تعادی از وكلای مركز كه حدود سه ساعت بطول انجامید با نحوه قانونگذاری و تشكیلات قضایی و بالاخص تشكیلات حوزه وكالت و ساختار حقوقی و كیفری ایران آشنا شدند.

در آغاز جلسه ریاست محترم مركز ضمن اعلام خوشامد و معرفی اعضای حاضر در جلسه به بیان ساختار كلی دستگاه وكالت در نظام جمهوری اسلامی ایران پرداختند. ایشان همچنین نحوه جذب وكیل و آموزشهایی را كه لازم است متقاضی قبل از دریافت پروانه گذرانده باشد به طور مبسوط شرح دادند.

در ادامه هیأت تركیه ای سئوالاتی در خصوص نحوه طرح دعوی علیه مسئولین كشوری، نحوه رعایت دموكراسی در ایران، چگونگی رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی و نقش وكیل در آن و همچنین میزان رضایت وكلا از سرعت رسیدگی در محاكم پرسش نمودند كه پاسخ های ریاست مركز را در پی داشت.

متقابلاً با پرسش های وکلای حاضر در جلسه ، هیأت ترکیه ای توضیحات مبسوطی در مورد تشکیلات قضایی ترکیه و ساختار وکالت و حدود اختیارات و تکالیف وکیل و تلاش ترکیه برای تدوین قوانین آن کشور بر اساس اصول اسلامی ارائه دادند.

سپس جناب آقای مومنی ضمن شرح بخشی از آئین دادرسی مدنی و بر شمردن وظایف دیوان عدالت اداری به بخشی از پرسش ایشان پاسخ دادند و با بیان اینكه قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه در ایران بر پایه رعایت اصول اسلامی می باشد به تبیین روشهای نظارت بر حسن اجرای قوانین مربوط به حقوق شهروندی پرداختند و گرایش مردم ترکیه را به حاکمیت اسلام گرایان و حرکت های بیداری کشورهای اسلامی را از برکات انقلاب اسلامی ایران دانستند و تأکید کردند رسانه های بیگانه بدون توجه به برقراری کامل اصول دموکراسی، پیشرفتهای علمی و اجتماعی در ایران به بزرگنمایی مشکلات و دروغپردازی در مورد انقلاب اسلامی می پردازند تا مردم کشورهای منطقه را از گرایش به اسلام بازدارند و لازم است برادران و خواهران مسلمان تحت تأثیر القائات این رسانه ها قرار نگیرند و با سفر به ایران مستقیماً با آثار و برکات انقلاب اسلامی آشنا شوند.

در پایان هیأت تركیه ای در خصوص نحوه و میزان مشاركت زنان در امور اجتماعی علی الخصوص حرفه وكالت سئوالاتی مطرح نمودند كه ریاست مركز با بیان آمار تعداد وكلای زن در كل كشور و همچنین میزان مشاركت مدنی آنها اعلام داشتند در ایران نظر بر شایستگی افراد است و جنسیت نمیتواند مانع از حضور سازنده افراد در صحنه های اجتماعی شود.

این جلسه در ساعت 12 و با صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت.