تبلیغات
وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران دپارتمان حقوق بین الملل ایران - اشنایی با اساتید حقوق

وبگاه رسمی دپارتمان حقوق بین الملل ایران

اشنایی با اساتید حقوق

هیت تحریریه :هیت تحریریه
تاریخ:1386/05/12-17:38

پرویز صانعی

پنج شنبه 14 ژوئیه 2005


دكتر پرویز صانعی در سال ۱۳۱۵ در تهران بدنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس ابن‎سینا، فیروز بهرام و علمیه به اتمام رساند. سپس به دانشكده حقوق، علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران رفت و با احراز رتبه اول دانشكده به دریافت لیسانس حقوق نایل گردید. آنگاه برای ادامه تحصیل عازم آمریكا شد و در دانشگاههای كلمیا و ییل به تحصیل حقوق پرداخت. از دانشكده حقوق دانشگاه كلمبیا درجه فوق لیسانس حقوق تطبیقی (M.C.L.) گرفت و پس از دریافت فوق لیساس حقوق (L.L.M.) از دانشگاه ییل با ارائه پایان‎نامه مسایل بازپرسی پلیس در ایالات متحده آمریكا به اخذ درجه دكترای حقوق (J.S.D.) از همین دانشگاه نایل آمد.

دكتر صانعی بلافاصله پس از خاتمه تحصیلات خود در آمریكا به ایران بازگشت و بعنوان عضو هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران به تدریس درسهای مختلف منجمله حقوق جزا، حقوق اساسی و جامعه شناسی حقوقی پرداخت. همكاری او با دانشگاه تهران ۸ سال بطول انجامید و در سال ۱۳۵۰ بخاطر اختلافاتی كه با مسئولان دانشگاه پیدا كرد از خدمت استعفا كرد، و به دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) كه قبلاً بعنوان استاد مدعو در آن تدریس می‎كرد انتقال یافت. همكاری علمی او در این دانشگاه كه از سال ۱۳۵۰ بطور رسمی آغاز شده بود تا چندی پس از انقلاب ادامه یافت، و آنگاه به میل خود و بخاطر آنكه محیط دانشگاه را برای ادامه فعالیت‎های علمی خود مساعد نمی‎دید از كار در این دانشگاه كناره گرفت و بكار وكالت كه سالها فرصت پیگیری آن را نمی‎یافت مشغول شد. آخرین سمت دكتر صانعی در دانشگاه ملی ایران ریاست دانشكده حقوق و معاونت آموزشی دانشگاه بود.

سه سال پس از انقلاب دكتر صانعی بدعوت موسسه حقوقی Planck Max - آلمان در شهر فرایبورگ به این كشور عزیمت كرد و در آنجا به تحقیق و مطالعه پرداخت. حاصل این توقف در آلمان مقالاتی بود كه در سری انتشارات حقوقی موسسه ماكس پلانك و سایر مراجع رسمی این كشور انتشار یافت. آنگاه به دعوت دانشكده حقوق دانشگاه كلمبیا عازم آمریكا شد و در آن دانشكده به تدریس حقوق جزا و جرمشناسی تطبیقی مشغول گردید. در عین حال در دانشكده های دیگر مثل Brooklyn law school كه برای ایالات نیویورك قاضی تربیت می‎كند به تدریس حقوق جزا، حقوق تطبیقی و درسی بعنوان «حقوق وسیله تحول اجتماعی» پرداخت. در این ایام با گذراندن امتحانات كانون وكلاء ایالت نیویورك به عضویت این كانون درآمد و ضمن تدریس بكار وكالت هم اشتغال ورزید. محصول همكاری دكتر صانعی با دانشكده حقوق دانشگاه كلمبیا انتشار كتابها و مقالاتی است كه ذیلاً بدانها اشاره خواهد شد. دكتر صانعی چند سالی است كه پس از خاتمه تحصیلات دو فرزند خود به ایران بازگشته و بكار تحقیق و وكالت اشتغال دارد.

بعضی از آثار تالیفی و تحقیقی دكتر صانعی عبارتند از:
۱- قانون و شخصیت: تحقیقی در روانشناسی اجتماعی ایران، از انتشارات دانشگاه تهران (۱۳۴۴)
۲- جامعه شناسی ارزشها، ۱۳۴۷، این كتاب پس از چندین چاپ مجدداُ به صورت تكمیل یافته در سال ۱۳۷۲ به چاپ رسید، هر چند انتشار آن در سال ۱۳۷۷ انجام پذیرفت.
۳- حقوق و اجتماع، جلد اول ، ۱۳۴۷، كه در ابتدا بوسیله خود مولف منتشر شد، سپس در سری انتشارات دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی سابق) انتشار یافت و به چاپهای متعدد رسید. این كتاب كه اینك تكمیل یافته، بزودی به صورت دو جلد در یك مجلد انتشار می‎یابد.
۴- كتاب درسی حقوق جزای عمومی در دو جلد (۱۳۵۱) كه در ابتدا چند بار بوسیله دانشگاه ملی ایران چاپ شد، و آنگاه به چاپهای متعدد ناشران خصوصی رسید.
۵. Readings on Population for Law Students, edited with Luke, t. Lee of the Fletcher School of Law and Diplomacy, in English, French and Spanish (UNESCO, ۱۹۷۷)
۶. Business Transactions with China, Japan and South Korea, edited with Professor Hans Smit of Columbia Law School (Matthew Bander, New York, ۱۹۸۳)
۷. Development of Crimiology in Iran. In Elmer H. Johnson’s ۲- volume edition of international Handbook of Contemporary Developments in Criminology
(Greewood Press, ۱۹۸۳).
۸. Die Strafrechtsordnung Irans nach der islamischen revolution, in Zeitschrift fuer
die gesamte Strafrechwissensc۷, ۱۹۸۵.
۹. Crime and Culture in America. A Comparative Perspective (Greenwook Press, New York, Westport, Connecticut. London, ۱۹۸۹)
۱۰. In praise of organized crime, Rutgers Law Jounal, Spring and Summer of .۱۹۸۵, pp. ۸۵۳- ۸۶۷
۱۱ – مقالات متعدد علمی و تحقیقی كه پیش از انقلاب در نشریات دانشكده حقوق دانشگاه تهران، دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران، مجله كانون وكلا، حقوق مردم و حقوق امروز به چاپ رسیده است.
زمینه مشاوره و وكالت: حقوق جزا و حقوق تطبیقی